דברים לא בטיחותיים שאנחנו עושים ליד סוסים

בטיחות סוסים

כן, זה הסוס שלכם, אתם מכירים אותו שנים. אתם יודעים בדיוק מה הוא עושה ואיך הוא מגיב לכל דבר – משקית מעופפת ועד טרקטור שעובר ליד המגרש. אתם מכירים אותו באופן אינטימי ממש, הוא כבר לא יכול להפתיע אתכם… האמנם?

זה נכון שיותר בטוח עבורנו להיות ליד סוס שאנחנו מכירים, אבל צריך לזכור שסוסים הם חיות בלתי צפויות, ושתמיד יכולות להיות הפתעות לא נעימות. בנוסף, הרגלים הם דבר שמשתרש – אם אנחנו רגילים להתנהג בצורה מסוימת ליד סוס שאנחנו מכירים, ייתכן שנעשה כן גם ליד סוס זר – ובמצב כזה, רמת הסיכון בהחלט עולה. הנה כמה התנהגויות לא בטיחותיות שלא כדאי לאמץ ליד סוסים:

לעבור מתחת לסוס

אל תעברו מתחת לחבל ההולכה כאשר הסוס קשור ובוודאי אל תובילו סוס מתחת לחבלים כאשר סוס אחר קשור בקרוס. כל מה שצריך זו הפתעה קטנה, הסוס ייבהל ואתם תיתקעו בין החבלים, תקבלו מכה או גרוע מכך. אם הסוס קשור בחבל ארוך יחסית, מספיק שהוא יוריד את הראש ותקבלו מכה טפשית ומיותרת. הימנעו מעצלנות, עברו מסביב ושמרו מרחק.

מוותרים על ראשיית הבית

גם אם הסוס שלכם הוא מלך השקט והשלווה, ואפשר לאכף אותו תוך כדי ביצוע גלגלונים וקפיצות אקרובטיות, גם אם שום דבר לא מזיז לו, זה לא אומר שאתם צריכים לטפל בו כשהוא לא קשור. אם הסוס בכל זאת ייבהל כשאתם מניחים עליו ציוד או מברישים אותו, לא תהיה לכם שום דרך לעצור אותו או להרגיע אותו. סוס מבוהל יכול לגרום נזק לציוד, או שהוא פשוט עלול ללמוד שהוא יכול לעשות מה שמתחשק לו. במקרים גרועים יותר, מישהו מכם עלול להיפצע.

יושבים או כורעים ברך ליד הסוס

הגב שלנו גם ככה קצת כואב כל הזמן, אז בוודאי שאנחנו נוטים להניח ברך על הרצפה בזמן שאנחנו מבנדג'ים או מנקים את הרגליים של הסוס. לפעמים פשוט מתחשק לנו לשבת עם הסוס ולנוח קצת. גם במצבים הכי רגועים, השאירו לעצמכם אופציית מילוט מהירה – סוסים שרבים ביניהם, סוס מבוהל או סתם חוסר תשומת לב – ופתאום אתם עלולים למצוא את עצמכם מתחת לרגליים של סוס, בלי שום אופציה לברוח. אל תשבו קרוב לסוס, גם אם זה נראה לכם כמו רגע מושלם לאינסטגרם. זה לא שווה את זה.

הובלת הסוס בלי חבל

מה הבעיה? זורקים ראשיית בית על הסוס, תופסים אותה ומושכים את הסוס. נכון? לא נכון. סוס מסוגל להזיז את הראש שלו במהירות ובכוח, ואם האצבעות שלכם מסתבכות בראשייה, אתם עלולים להיפצע או אפילו לאבד אצבע. בנוסף, הזרוע שלכם נמצאת בפוזיציה בעייתית כאשר אתם מובילים סוס גבוה מהראשייה, ללא חבל. משיכה חזקה אחת והכתף שלכם עלולה להיפצע בצורה חמורה. בנוסף, הסוס עלול ללמוד שהוא יכול לחמוק מכם כאשר אתם מובילים אותו, מכיוון שהנטייה היא לשחרר מיד את הראשייה כדי לא להיפצע.