ענף הדרסז' סוער עקב שמועות על שינויים בחוקי ציוד הרכיבה בתחרויות

עולם הדרסז' (ועולם רכיבת הסוסים בכלל) ידוע כעולם שמרני שלא אוהב שינויים. כעת, מתחוללת סערה בענף הרכיבה האמנותית, סביב שמועות כי ה-FEI, התאחדות הרכיבה העולמית, מתכננת להנהיג שינויים מסוימים הקשורים בשימוש בציוד הרכיבה.

על פי השמועות, שתי מדינות מובילות בתחום הדרסז', מעוניינות להפוך את השימוש בדורבנות ובראשיית רכיבה כפולה לאופציונאלי, ולא חובה, בתחרויות דרסז' ברמות גבוהות. הסיבה – הציבור שנחשף לאחרונה למקרים בולטים של בעיות בתחום רווחת הסוסים (אניקה שלוי באולימפיאדת טוקיו, למשל), וחושב שעזרים אלה הם פוגעניים.

פורומים מסוימים בתחום הדרסז' טוענים כי "מנחת השלום" הזו מיותרת, וכי הציבור לא מבין מספיק בדקויות של עולם הרכיבה. בנוסף, הם טוענים כי לא ייתכן שרק ענף הדרסז' יצטרך להתמודד עם תקנות חדשות בנושא הזה.

בחודש יוני 2022, הקימה ה-FEI ועדה בנושא רווחת סוסים, שאמורה להציג ממצאים ראשוניים בחודש הבא. אולם, כבר בשלב הזה הודלפו כמה מההמלצות הצפויות, והתגובות בעולם הדרסז' אינן חיוביות. "ראשית הרכיבה הכפולה מאפשרת לרוכב לשפר את הדיוק של העזרים שלו ולתקשר בצורה מעודנת עם הסוס. באופן דומה, הדורבנות מאפשרות לרוכב לתת עזרים עדינים, וכבר עכשיו יש מספיק הגבלות בנושא, שנועדו לשמור על רווחת הסוסים", כך טוענים בשתי קבוצות דרסז' בינ"ל.

עוד טוענים המתנגדים, כי זוהי גישה לא נכונה ונאיבית והיא תגרום לפגיעה באמינות של ה-FEI כארגון המתבסס על עובדות ועקרונות ולא על חוות דעת ציבורית.

הולנד מעוניינת לאפשר לרוכבים ברמות הגבוהות ביותר של דרסז' (CDI/CDIO3*/4*/5*/U25, CDI-Ws וגם אליפויות עולם ומשחקים אולימפיים) להשתמש בראשיית רכיבה רגילה (snaffle) במקום בכפולה. באנגליה הציעו להפוך את הדורבנות לעזרים אופציונליים (במקום חובה), ושניתן יהיה להשתמש בדורבנות מחומר סינטתי, ולא רק מתכת.

כל ההצעות נלקחות בחשבון בהתאחדות הרכיבה העולמית, ואם יהיו שינויים בענף הדרסז', הם לא צפויים להתרחש לפני 2023.