האם סוסים אוהבים שמברישים אותם?

הברשת סוסים

הברשת סוסים היא פעולה נחוצה וחשובה – היא שומרת על נקיון ובריאות הסוס, מסייעת לרוכב לבדוק את מצבו הגופני הכללי של הסוס ויש האומרים שאף יוצרת קשר בין הרוכב והסוס. סוסים רבים מגיבים בצורה חיובית למגע נעים ונכון, וההנחה הרווחת היא שסוסים אוהבים את תהליך ההברשה והניקוי, משום שהוא משלב עיסוי, ממריץ את מחזור הדם ומזכיר להם התגרדות עם סוסים אחרים.

שיעורי ממשק (טיפול בסוס) שמים דגש על תהליך ההברשה, המברשות השונות, הדרכים הנכונות והבטוחות לטפל בסוס וכן הלאה, והם חלק משמעותי משיעורי הרכיבה על סוסים.

אולם, מחקר שנערך לאחרונה מצביע על כך שסוסים רבים לא נהנים מתהליך ההברשה (Grooming). במהלך המחקר, Horse’s emotional state and rider safety during grooming practices, a field study, תצפתו החוקרים על 69 סוסים ופונים במהלך ההברשה. מתוכם, 15 הראו סימנים ברורים לכך שהם לא נהנים מההברשה, ורק 4 הציגו הנאה ברורה מהתהליך.

הסוסים שלא אהבו את ההברשה הציגו התנהגות ברורה של חוסר נוחות: הם ניסו לזוז מהמטפל, הציגו מתח בגב ו/או בבטן, איימו על הסובבים אותם ועוד. הסוסים שנהנו מההברשה נראו רגועים ויצרו קשר עם המטפל, באמצעות התחככות בו ועידוד מגע.

החוקרים לא בדקו מדוע הסוסים הספציפיים הראו התנגדות להברשה ולטיפול, אולם קיימות מספר סיבות נפוצות לכך: כאב כלשהו המציק לסוס, רגישות למגע וטכניקות הברשה לא נכונות. לעתים סוסים מציגים התנהגות מתוחה בעת ההברשה פשוט משום שהאזור רועש, או משום שהפרידו אותם מהעדר שלהם.

המחקר מצביע על כך שלמטפל חלק ניכר ומשמעותי בתגובות של הסוס להברשה, וכי רבים מהמטפלים היו עסוקים מדי בהברשה, והתעלמו מסימני אי הנוחות או המצוקה של הסוסים. במקום לנסות למצוא פתרונות להתנגדות של הסוס, כמו החלפת מברשת או הברשה עדינה יותר, הסוסים ננזפו כאשר לא עמדו בשקט, מה שהוסיף לחוויה השלילית שלהם. החוקרים ציינו אף שרבים מהמטפלים לא שמרו על כללי הבטיחות במהלך הטיפול – הם עברו מתחת לצוואר הסוס או קרוב מדי לאחוריים שלו וכרעו ליד הסוס – התנהגות שעלולה להוביל לתאונות. במפתיע, לא היה קשר בין רמת הרוכבים והוותק שלהם בתחום, ובין ההתנהגות הלא-בטיחותית – גם רוכבים מתחילים וגם רוכבים מנוסים הציגו התנהגות לא בטיחותית במהלך ההברשה.

החוקרים מציעים להעלות את המודעות לטכניקות נכונות ובטוחות של הברשת סוסים, על מנת להפוך את התהליך לנעים יותר לשני הצדדים. מחקרים נוספים שנערכו הראו כי הברשה עדינה ונכונה בהחלט משפיעה בצורה חיובית על סוסים. חיזוקים חיוביים במהלך ההברשה (כמו מתן חציר או חטיפים) יכולים לסייע אף הם בהפיכת החוויה לחיובית יותר עבור הסוסים.