הסוס טוטילאס, אגדת דרסז', מת בגיל 20

הסוס טוטילאס
הסוס טוטילאס

אחד מסוסי הדרסז' המפורסמים בעולם, Totilas, מת בגיל 20 מסיבוכי קוליק, ב-14 בדצמבר 2020.

טוטילאס היה סוס מגזע הולנדי חמים דם (KWPN), והחל את דרכו בתחרות לסוסים צעירים, שם זכה במקום הרביעי. לאחר מכן נמכר למיליונר הולנדי, ואדוארד גל החל לרכב עליו.

גל וטוטילאס רשמו הישג מרשים ראשון ב-2008, אז זכו בתחרות באכן. ב-2009 זכו באליפות הולנד בדרסז' ובאליפות אירופה, שם גם שברו כמה שיאי עולם.

טוטילאס וגל היו בלתי מנוצחים ב-2010, וזכו באליפויות עולם ומדליות זהב לרוב. השמועה אומרת כי טוטילאס נמכר ב-2010 בלמעלה מ-11 מיליון אירו. העובדה שגל וטוטילאס הופרדו עוררה זעם רב בקהל ההולנדי חובב הדרסז'. הרוכב הגרמני ראת' החל להתחרות על טוטילאס, וזכה בכמה השגים ב-2011. הסוס השחור והמרשים נפצע ב-2012 ולכן לא השתתף באולימפיאדה באותה שנה. רק ב-2014 הוא חזר לפעילות מלאה, אולם נפצע שוב במהלך תחרות. למרות פציעות חוזרות ונשנות, החליטו הבעלים והרוכב הגרמני להמשיך להתחרות עם טוטילאס ב-2015, אולם הפציעות גבו מחיר כבד מהסוס, שלא הצליח להשלים את השתתפותו באליפות אירופה באותה שנה, ופונה לבית חולים וטרינר עם פציעה בקורונט. יום למחרת, הודיעו הבעלים כי טוטילאס יפרוש מפעילות.

למרות שהיה בכושר ובמצב גופני טוב בשנים האחרונות, לטענת הבעלים, טוטילאס לא שרד את הקוליק. הוא נותח והיה נראה כי הוא מחזיק מעמד, אולם לבסוף מת במהלך הלילה.