הסייס שהשתין באורווה וכמעט הרס קריירה של רוכבת

סייס השתין באורווה

עם יד על הרוכסן, האם לא קרה לכם פעם שהייתם צריכים פיפי דחוף, ובמקום ללכת לשירותים, השתנתם בתא של הסוס? השירותים היו רחוקים, היה לכם קר, הייתם באמצע ניקוי התא… אין סוף סיבות. קורה. לפעמים גם אנחנו עושים פיפי באורווה.

זה נשמע כמעט מצחיק, אבל הסיפור הזה כמעט הסתיים בטרגדיה: רוכבת משווייץ הואשמה שסיממה את הסוס שלה, בגלל סייס שהשתין באורווה. איך זה קרה?

בדיקות דם שנערכו לסוס הראו נוכחות של טרמדול בדמו, והרוכבת, נדיה פיטר סטיינר, ספגה בשל כך השעיה של שנתיים מה-FEI. הרוכבת נענשה משום שלא יכלה לספק הסבר מניח את הדעת – כיצד הגיע הסם לדמו של הסוס? הדגימות נלקחו באוקטובר 2017, מעט אחרי שהובילה את הסוס למרוקו, להשתתף בתחרות. סטיינר ניסתה לטעון כי ייתכן שבמהלך טקס הפרסים, עברו כמויות קטנות של התרופה לדמו של הסוס דרך זיעה אנושית (הדבר אפשרי, אולם לא הוכח כי אכן קרה). עוד טענה כי ייתכן שהמים במרוקו היו מזוהמים בטרמדול. השופטים ב-FEI לא קיבלו את הטיעונים האלה משום שהרוכבת לא הצליחה להוכיח אותם.

סטיינר לא ויתרה והחלה לתחקר את הסייסים וצוות המטפלים, כדי לברר אם מישהו מהם נטל טרמדול באותה תקופה. טרמדול משמשת כתרופה לשיכוך כאבים בינוניים עד חזקים. בתחילה לא גילתה דבר, אולם לבסוף סיפר אחד מאנשי הצוות שסייע להוביל את הסוסים מאירופה למרוקו, כי נטל טרמדול בתקופה הזו, ובמהלך ההובלה השתין בתא של הסוס במשאית, וייתכן גם כי הטיל שתן באורוות בהמשך.

איש הצוות חשש כי יפטרו אותו, ולכן נמנע בתחילה מלהודות במעשה. לאחר שגילה שייתכן שבכך גרם להשעיית הרוכבת והסוס, החליט להתוודות. מומחה לתרופות אישר כי ייתכן שהמינונים שנטל הסייס, והעובדה שהסוס בא במגע עם השתן שלו, גרמו לכך שנמצאו שאריות תרופה בדמו של הסוס. שופטי ה-FEI החליטו לזכות את סטיינר ולהחזיר לה את הקנס ששילמה בגין ההשעיה.