התפרצות וירוס הרפס סוסים-1 באירופה ובארה"ב

וירוס הרפס סוסים

התפרצות וירוס הרפס סוסים-1 (EHV-1) התרחשה בשבועות האחרונים באירופה, והביא לביטול התחרויות בספרד, צרפת, פורטוגל, בלגיה, איטליה, אוסטריה, פולין, הולנד, גרמניה וסלובקיה. תחרויות רכיבה לא יתקיימו במדינות אלה עד ה-28 במרץ לפחות. על פי ה-FEI, מקור הווירוס בוולנסיה. בשל העובדה שחלק מהרוכבים כבר היום בדרכם לתחרויות באזורים שונים באירופה, תחרויות אלו יורשו להתקיים בקפסולות, תחת בדיקות מחמירות ואיסור גורף על הכנסת סוסים חדשים למתחמים אלה.

ארבעה סוסים מתו במקור ההתפרצות בוולנסיה, בעוד שיותר מ-80 סוסים מראים סימנים קליניים של המחלה.

כעת נראה שההתפרצות אינה מוגבלת לאירופה, וסוס נגוע אותר בדוחא, בירת קטאר. סוסה נוספת אובחנה כנגועה בהרפס-1 בפלורידה, ו-53 סוסים נוספים באורווה כנראה נחשפו לנגיף.

הזן הזה של הרפס-1 נחשב לאגרסיבי במיוחד וכבר הביא למותם של מספר סוסים ולמחלה קשה בקרב סוסים רבים. ה-EHV-1 גורם בדרך כלל למחלת נשימה בסוסים, המלווה בחום ועלולה לגרום להפלות, במיוחד בשלבים המתקדמים של ההריון. הנגיף עלול גם לגרום למחלות עצביות ולמוות. הווירוס אינו מדבק לבני אדם. עד גיל שנתיים, מרבית הסוסים נחשפים לנגיף והופכים נשאים לכל חייהם. מרבית הזמן הנגיף רדום, אולם הוא יכול להפוך לפעיל במצב של עקה (סטרס). הנגיף יכול לעבור באוויר ובמגע עם בעל חיים אחר, וגם דרך ציוד הרכיבה. עוד מידע על הנגיף ניתן לקרוא בעלון של משרד החקלאות.