זריקת פנטוסן פוליסולפט נמצאה כיעילה בטיפול בבעיות מפרקים בסוסים

החומר Pentosan polysulfate, הידוע גם כ-PPS, נמצא בזריקה לסוסים שנקראת Zycosan, ואושרה לשימוש בארה"ב על ידי ה-FDA בסוף שנת 2022. מטרת הזריקה היא לטפל בסימנים קליניים הקשורים לדלקת מפרקים ניוונית בסוסים.

מחקר שדה שנעשה בתרופה כלל סוסים עם ממצאים רדיוגרפיים של דלקת פרקים ניוונית במפרק אחד. הסוסים חולקו רנדומלית לקבוצת בקרה וקבוצה שקיבלה את החומר עצמו, וקיבלו הזרקות פעם בשבוע במשך 4 שבועות. הסוסים נבדקו ביום הראשון, לאחר שבוע, שבועיים ו-28 יום והבעלים ביצעו הערכה עצמאית של הסוסים בכל יום. כ-10 ימים לאחר הבדיקה האחרונה, הווטרינרים דיברו טלפונית עם הבעלים כדי לקבל תמונת מצב.

במחקר השתתפו 219 סוסים בגילאים 3 עד 32.

התוצאות הראו שיפור טוב יותר משמעותית בסוסים שטופלו עם PPS לעומת כאלה שקיבלו הזרקת סיילין בלבד. לא זוהו בעיות הקשורות לעובדה של-PPS יש תכונה נוגדת היקרשות דם. החוקרים מצאו גם כי ככל הנראה, Pentosan polysulfate מחליש את הדלקות בכל הגוף של הסוס, ולא רק במפרק אליו הוזרק. פחות מ-10% מהסוסים שקיבלו זריקה של החומר הגיבו אליו בצורה שלילית.

PPS נמצא גם בתרופה לבני אדם – אלמירון – שמשמשת לטיפול בדלקות בשלפוחית השתן. התרופה מאושרת לשימוש בארה"ב אולם לא אושרה על ידי משרד הבריאות בישראל, והיא עדיין שנויה במחלוקת בעולם, בשל תופעות לוואי כמו בעיות עיכול, נשירת שיער ושינויים בתפקודי הכבד. בנוסף, יש חששות גם מתכונות דילול הדם של התרופה.