טיפול בסוסים מבוגרים: מדריך לאוהבי סוסים

סוס הוא חיה מורכבת בכל גיל, אבל כשהוא מגיע לגיל שבו הוא נחשב "סניור" והופך רשמית לסוס מבוגר, נוספים כמה אספקטים שלא היו שם קודם, והטיפול בו דורש תשומת לב מיוחדת, ולרוב שונה מהטיפול בסוס בגיל צעיר יותר.

כמה זמן סוסים חיים?

בתלות בתנאים ובמצב הגופני שלהם, סוסים יכולים להגיע גם לגיל 40. למעשה, בגלל השיפור במזון ובווטרינריה, הסוסים חיים היום הרבה יותר ממה שחיו בעבר. ובכלל, סוסים מבויתים חיים יותר מסוסי פרא בטבע. כששואלים עד איזה גיל סוס יכול לחיות, צריך לקחת בחשבון גם איכות חיים. כלומר, כל עוד הסוס מתפקד, הולך, אוכל ועושה צרכים, עירני וחיוני – יש לו איכות חיים סבירה וטובה.

סוסים מבוגרים

מתי סוס נחשב לסוס מבוגר?

ככלל אצבע לא מחייב, סוסים מעל גיל 20 נחשבים סניורים. בתחרויות ספורט ברמות הגבוהות, לא תראו סוסים מעל גיל 19, לרוב, וגם זה רק במקרים נדירים. תקופת "השיא" של סוס ספורט היא לרוב סביב גיל 10-12.

טיפול בסוסים מבוגרים

מצב השיניים

השיניים של סוסים בוקעות באופן תמידי לאורך כל החיים שלהם, וחשוב מאוד לדאוג לבריאות השיניים של הסוסים במיוחד כשהם מתבגרים וקשה להם יותר לשמור על משקל גוף תקין. שיניים לא מטופלות, שיש בהן קצוות חדים או בעיות אחרות, יכולות לגרום לסוס לכאבים והוא אף עלול להפסיק לאכול. יש לשייף את שיני הסוס (floating) בערך פעם בשנה – הפעולה מבוצעת על ידי וטרינר ובטשטוש. בנוסף, חשוב לשים לב לסימנים של מחלות שיניים שעלולות להגיע בגיל הזה, כמו למשל EOTRH – מחלה שגורמת להסתיידות השיניים, שמצריכה את העקירה שלהן.

שמירה על משקל הסוס

עם הגיל, סוסים לרוב מתקשים יותר לשמור על משקל גוף תקין. חילוף החומרים שלהם מאט, מערכת העיכול לא מציגה ביצועים כמו פעם, והם לא סופגים את כל החומרים התזונתיים מהאוכל כפי שעשו כשהיו צעירים יותר. לכן, חשוב מאוד לשים לב למצב הגופני של הסוס ולמשקל שלו, ובמידת הצורך, להוסיף לו תערובת להעלאת משקל, אספסת וכן הלאה. במקביל, יש לשים לב לצריכת הסוכר. סוס מבוגר פעיל הרבה פחות, ולכן יש להפחית את צריכת הסוכר שלו.

פעילות גופנית לסוסים מבוגרים

פעילות גופנית חשובה מאוד לסוסים מבוגרים, ואין שום בעיה להמשיך לרכב על הסוס עד גיל מאוחר. עם זאת, שימו לב והקשיבו לסוס. אתם כבר תדעו מתי הזמן לשחרר, להפסיק לרכב ורק לתת לו לשוטט במרעה או ללכת איתו לטייל בהולכת יד.

סוסים מבוגרים עלולים לסבול מבעיות מפרקים, אבל דווקא בגלל זה חשוב שהם יעשו פעילות מתונה, שכוללת הליכה או טרוט קליל, ולאפשר להם תנועה במרעה או שטח פתוח. אם הם ירצו לעשות קאנטר, הם כבר יודיעו לכם…

תוספים לסוסים מבוגרים

תוסף נפוץ במיוחד הוא MSM, שנועד לעזור למפרקים של סוסים (מבוגרים וצעירים). במידת הצורך, אפשר לתת לסוס גם תוספי מזון אחרים, כמו למשל פרוביוטיקה או אנזימים, אומגה-3, או devil's claw שעוזר לשיכוך כאבים והפחתת דלקות. בכל מקרה, התייעצו עם וטרינר לגבי התוספים המומלצים לסוס שלכם.

תשומת לב ואהבה

זה, בעצם, הדבר הכי חשוב. בישראל יש נטייה מצערת להיפטר מסוסים מבוגרים, כאשר הם כבר לא מתפקדים כסוסי רכיבה. זו התנהגות מכוערת, בייחוד לאחר שנים רבות שבהן הסוס נתן לכם את המקסימום. סוס לא חייב להיות לרכיבה. הוא יכול להיות גם סוס טיפולי שילדים מברישים ומפנקים, ואחרי שהוא סיים רשמית את תפקידו, מגיע התפקיד שלכם – לדאוג לו עד סוף חייו.

הקדישו לסוס זמן, טפחו אותו ופנקו אותו, ותיהנו מהזמן שלכם איתו. קחו אותו לטיולים בהולכת יד, תנו לו להסתובב במרעה ואל תשכחו לתת לו המון המון גזר ונשיקות. סוס זה לכל החיים – גם כשהוא מגיע לגיל מבוגר.