טיפים לרוכבים מתחילים על סוסים

רכיבה על סוסים היא ספורט נהדר, המשפרת את הביטחן העצמי, כושר הריכוז, שיווי המשקל והמוטוריקה, ומתאימה לצעירים ומבוגרים. החלטתם להתחיל לרכוב על סוסים? הנה כמה טיפים ותשובות לשאלות נפוצות של רוכבים מתחילים.

תוך כמה זמן לומדים לרכוב על סוס?

רכיבה על סוסים לא לומדים ביום אחד. כדי לפתח יכולת רכיבה ושליטה בסוס, יש ללמוד ולהתאמן ברצף לאורך זמן, וקצב הלמידה תלוי גם ברוכב עצמו, בשיטות האימון, בתדירות השיעורים ועוד. תהליך הלימוד כולל חזרות ותרגולים, החל מלימוד ישיבה בסיסית, דרך שימוש בעזרים לשליטה בסוס ועד לתרגילי רכיבה מרהיבים, קפיצות מעל מכשולים, רכיבה תחרותית ועוד.

איך ניגשים אל הסוס?

הבטיחות מעל הכל, ולכן לימודי הרכיבה מתחילים עוד לפני העלייה על הסוס. חשוב ללמוד לגשת אל הסוס בבטחה. לסוס ראייה מרחבית של קרוב ל-360 מעלות, ובכל זאת – יש לו שתי "נקודות מתות" בהן הוא לא רואה כלל. אחת מהן נמצאת כשני מטרים לפני הסוס, והשנייה ממש מאחוריו. לכן, אם ניגש אל הסוס ישירות מקדימה ומאחורה, הוא עלול שלא לראות אותנו, להיות מופתע וכתוצאה מכך להגיב באגרסיביות מתוך פחד והתגוננות. יש לגשת אל הסוס מהצד, עדיף מצד שמאל. כמו כן, אין לעמוד מאחורי הסוס. הגישה אל הסוס צריכה להיעשות ברוגע ובבטחה. אם אתם חוששים או מאבדים את קור הרוח, קחו כמה נשימות עמוקות ובקשו עזרה מהמדריך או רוכב מנוסה אחר הנמצא בסביבה. למרות גודלו, הסוס הוא חיה פחדנית, והוא מגיב לגירויים מהסביבה ולהתנהגות הרוכב.

מה לובשים בשיעור הרכיבה?

על מנת לרכוב על סוס בבטחה, חובה ללבוש מכנסיים ארוכים המאפשרים לרגל מרחב תנועה (לא ג'ינס הדוק מדי). בהמשך דרככם כרוכבים, מומלץ לרכוש מכנסי רכיבה על סוסים המותאמים במיוחד לספורט זה. מכנסי רכיבה מאפשרים מרחב תנועה, מעניקים הגנה לרגליים ומונעים החלקה מהאוכף בזמן הרכיבה. נעליים: במהלך שיעורי הרכיבה, חובה לנעול נעליים סגורות וקשיחות, רצוי עם עקב קטן. סנדלים ונעליים פתוחות אינן מתאימות לרכיבה על סוסים או לשהייה ליד סוסים, מכיוון שהסוס עלול לדרוך עליכם. יש להימנע גם מנעליים או מגפיים עם עקבים גבוהים, העלולים להסתבך בארכובות. קסדה לרכיבה על סוסים היא פריט חובה. מדובר באביזר מציל חיים ומפחית פגיעות במקרה של נפילה. הקפידו על קסדה מתאימה למידתכם ורכוסה כראוי.