כמה זמן סוס חי? תשאלו את הפונית שחוגגת 45!

סוסים הם יצורים נפלאים, ואחד הדברים שהופכים אותם לכל כך מיוחדים הוא אריכות החיים שלהם, במיוחד ביחס לבעלי חיים מבויתים אחרים. סוסים יכולים לחיות 25-30 שנים, אך חלקם יכולים להגיע גם לגיל 40. תחשבו כמה נפלא זה יכול להיות: בן לוויה עם ארבע רגליים שמלווה אתכם עשרות שנים! ההתקדמות הטכנולוגית והמדעית בתחומים כמו וטרינריה, תזונת סוסים ופרזול, מאפשרת לטפל טוב יותר בסוסים ולאפשר להם להגיע לגילאים מתקדמים.

כמו בהרבה תחומים אחרים, לגנטיקה יש תפקיד גדול בקביעת תוחלת החיים של הסוס. חלק מהגזעים, כמו הסוס הערבי, ידועים באריכות ימים. גזעים כמו התו'ורברד, למשל, חיים הרבה פחות, בגלל אורח החיים האינטנסיבי שלהם והדרישות הגופניות המוגזמות שמושתות על סוסי מירוץ (שגם מתים לעתים קרובות בתאונות בגיל צעיר מאוד).

תזונה מאוזנת, פעילות גופנית סדירה וטיפולים וטרינריים, כמו גם חברה והעשרה – אלה הכללים הבסיסיים שעוזרים לסוסים להגיע לגיל מבוגר במצב טוב. למרבה הצער, בישראל (וגם בחלקים אחרים בעולם), יש נטייה להתייחס לסוסים מעל גיל 20 כאילו "עבר זמנם" וצריך להיפטר מהם, במיוחד כשמדובר בסוסי ספורט. בארץ גם אין מקומות מוסדרים שמשמשים כפנסיונים או "בתי אבות" לסוסים מבוגרים שמסיימים את תפקידם ויוצאים למנוחה, ובהרבה מקרים הסוסים האלה מתגלגלים לידיים לא מתאימות ומסיימים את חייהם בצורה גרועה. חשבתם פעם לקנות סוס? מדובר בהתחייבות לשנים ארוכות – קחו את זה בחשבון עוד לפני החישובים הכלכליים.

בימים אלה, חוגגת סוסת הפוני ווילו 45 שנה – גיל מכובד לכל הדעות (גם לפונים, שידועים בכך שהם מסוגלים להאריך ימים, בעיקר כדי לעצבן את היקום). ווילו, פונית וולשית, המכונה גם "הגברת הזקנה המיוחדת", הגיעה למקלט לסוסים לפני 20 שנה, בנורפולק, אנגליה. אז, בגיל 25, ווילו כמעט לא באה במגע עם בני אדם, ושימשה בעיקר להרבעות. היא חששה מאנשים ונזקקה לטיפול מיוחד על מנת שתתרגל למקום החדש. היום, היא פונית מתוקה ומקסימה, שנהנית מתשומת הלב שהיא מקבלת במקלט לסוסים. ווילו היא הדיירת המבוגרת ביותר במקלט הזה, אבל יש לה חברים מתאימים לגילה. מאפין הפרד, למשל, הוא בן 36 שנים.

ווילו סוסת פוני בת 45

בגיל המופלג של 45 שנים, לווילו כבר אין ממש שיניים, לכן היא מקבלת תזונה מיוחדת שמותאמת לה במיוחד, ומוגשת לה באופן אישי על ידי צוות המטפלים במקום. היא גם מקבלת תרופות לטובת דלקת הפרקים שממנה היא סובלת, אבל חייה טובים ושמחים – היא מבלה את זמנה במרעה חופשי עם חברים מבוגרים אחרים.