למה מכסים לסוס את העיניים?

שאלה מאוד נפוצה שאנחנו נתקלים בה – למה מכסים לסוסים את העיניים? התשובה קשורה בדרך כלל ל… זבובים!

מסכת זבובים לסוס אופטיפורס

מי שנמצא הרבה בסביבתם של סוסים באורוות יודע שלא מדובר באמת בכיסוי העיניים. כלומר, אין מצב שבו מונעים מהסוס לראות. כיסויי העיניים שאתם רואים על הראש של הסוס נועדו למנוע מזבובים להציק לו באזור הפנים והעיניים – והם נקראים מסיכת זבובים. זה לא כיסוי שחוסם לסוס את שדה הראייה, אלא רשת שדרכה הסוס רואה ללא בעיה. הזבובים לא רק מציקים לסוס, אלא עלולים לגרום לו לדלקות בעיניים ואף להטיל ביצים שמתפתחות לזחלים – משהו שאף אחד לא רוצה למצוא בעיניים או באברים אחרים של הסוס שלו.

ברוב המקרים, מלבישים לסוס את מסיכת הזבובים רק כאשר הוא במרעה או באורווה, ומורידים לו אותה לפני שעולים לרכב או מבצעים פעילות עם הסוס. לרוב מורידים את המסיכה גם בשעות הלילה, אז אין זבובים.

מסיכת הזבובים נמצאת בעיקר בשימוש בתקופת הקיץ והאביב בישראל, ולמעשה מדובר ברוב השנה, מכיוון שהאקלים בישראל חם. בתקופת החורף לרוב אין צורך בכיסוי נגד זבובים. גם באורווה נקייה ומטופחת יש זבובים, ואי אפשר להשמיד אותם באופן מוחלט. אמצעים נוספים המשמשים להרחקת זבובים הם ניקוי האורוות, ריסוס סביבתי נגד זבובים, ריסוס הסוסים בספריי נגד זבובים, כיסוי הגוף של הסוסים בשמיכה קלה נגד זבובים (קובן זבובים), מלכודות זבובים ותוספי מזון שמסייעים בהקטנת התרבות הזבובים.

לסיכום, לא מכסים לסוס את העיניים, אלא מגינים על העיניים שלו מפני זבובים.