מדריך רכיבה על סוסים לגברת הצעירה

ספורט הרכיבה על סוסים הוא אחד מסוגי הספורט השוויוניים ביותר שבנמצא. נשים וגברים מכל הגילאים מתחרים זה מול זה, ללא הפרדה או הבדלים, גם ברמות הגבוהות ביותר. אפילו הסוסים יודעים שאין הבדל בין רוכב ורוכבת, והם אינם מגלים העדפה למין זה או אחר.

עם זאת, בעבר היו הבדלים משמעותיים יותר בצורת הרכיבה על סוסים בין נשים וגברים.

הספר העתיק והמקסים הזה, המהווה מדריך לגברת הרוכבת הצעירה, מפרט בצורה רצינית ביותר את כל מה שאישה צריכה לדעת על מנת לרכוב על סוסים כמו שצריך. הספר פורסם בשנת 1838, תקופה בה "שוויון בין המינים" עוד לא היה אפילו רעיון מגובש, ולא היה ספק לאף אחד שנשים צריכות הדרכה נפרדת בכל הקשור לרכיבה על סוסים. אחד ההבדלים העיקריים באותה תקופה בין נשים וגברים, היה צורת הישיבה על האוכף. בעוד שהגברים ישבו בפיסוק על האוכף, כפי שכולנו יושבים היום, הרי שהנשים ישבו בישיבה צדית, שנחשבה מהוגנת ונשית יותר.

ספר עתיק על סוסים

למרות שהספר עתיק, הוא לא מתייחס בצורה שובינסטית במיוחד לנשים. כבר בפתיח, מהללים הכותבים את הרכיבה כספורט נשי ואלגנטי, המאפשר לרוכבת ליהנות מנופים עוצרי נשימה ולבצע פעילות גופנית מספקת. עם זאת, ניתן למצוא בו משפטים משעשעים, המתאימים לרוח התקופה, כמו: "בדרך כלל הגבר הוא זה שיבחר את הסוס עבור האישה" או "אין להשתמש בציוד מיותר או רברבני, שכן זה נחשב וולגרי", וגם "על גברות נאסר לרכוב על סוסים הדורשים תיקונים תקיפים, ולעולם אין עליהן להיראות בציבור כאשר הן מצליפות בסוס באמצעות השוט".

הספר מספק הסברים מפורטים על הסוס ומבנה גופו, ציוד הרכיבה הנדרש, סוסים המתאימים לנשים, חוקי הרכיבה בדרכים, עלייה נכונה על סוס, שיווי משקל באוכף, שימוש בעזרים, מקצבי הרכיבה השונים ועוד. מעניין לראות שחלק מהאלמנטים לא השתנו, ורוכבים ספורטיביים יזהו גם את שרטוטי התרגילים במגרש שניתן ללמוד מהספר.

ניתן לעיין בספר המלא בארכיון האינטרנט (מומלץ להיכנס באמצעות מחשב ולא מטלפון סלולרי).

בנות, אל תשכחו לתת לסייס להחזיק עבורכן את הסוס כשאתן עולות לרכוב!

ספרים על סוסים