מחלות ובעיות נפוצות בקרב סוסים

סוסים הם חיות עדינות ורגישות, למרות שהם נראים חסונים וקשוחים. הם מועדים למגוון של מחלות ובעיות שיכולות להשפיע על בריאותם וביצועיהם. הבנת המחלות השכיחות הללו חיונית לבעלי סוסים ולמטפלים כדי להבטיח את רווחתם של בעלי החיים האהובים עלינו.

קוליק סוסים

קוליק אצל סוסים הוא בעצם כאבי בטן שיכולים להיגרם ממגוון בעיות במערכת העיכול, החל מהצטברות גזים וחסימות מעיים ועד לפיתול. קוליק יכול לקרות בגלל בעיות במזון, חול, סוס שלא שותה מספיק, מתח ועוד. זהו אחד המצבים הנפוצים ביותר והוא עלול להיות קטלני לסוסים.

סימפטומים של קוליק

– חוסר שקט וחפירה בקרקע בקרקע
– הסוס מסתכל על הבטן או על הרגליים האחוריות
– התגלגלות או ניסיון לשכב לעתים קרובות
– חוסר תיאבון
– היעדר יציאות (הסוס לא עושה קקי)
– עלייה בקצב הלב

בזמן קוליק חובה להזעיק וטרינר, מכיוון שהסיבות והחומרה משתנות מאוד. הטיפול עשוי לכלול טיפול בכאב, מתן נוזלים כדי לטפל בהתייבשות, ובמקרים חמורים, התערבות כירורגית. על מנת למנוע קוליק יש להקפיד על תילוע קבוע, לוח זמנים עקבי של האכלה ולספק לסוס גישה מתמדת למים נקיים.

אבצס בפרסה (מורסה)

אבצס הוא זיהום בתוך פרסת הסוס, הנגרם לרוב על ידי חיידקים שחודרים דרך סדק קטן או חור בדופן הפרסה. המוגלה המצטברת, שלא יכולה לצאת, מכאיבה לסוס ויכולה להוביל לצליעה.

אבצס בפרסה – סימפטומים

– צליעה פתאומית או קשיי הליכה
– טמפרטורה גבוהה בפרסה הפגועה
– סדק או חור גלוי בפרסה
– נפיחות ברגל
– הפרשת מוגלה אם המורסה מתפוצצת

הטיפול באבצס בפרסה כולל השריית הפרסה במים חמים ומלחי אפסום כדי למשוך את הזיהום, ולעטוף אותה כדי לשמור עליה נקייה. ייתכן כי וטרינר או מפרזל יצטרכו לנקז את המורסה ולהסיר כל רקמה נגועה. שמירה על הפרסה נקייה ויבשה ומניעת פציעה נוספת חיוניים להתאוששות.

התייבשות בקרב סוסים

התייבשות אצל סוסים מתרחשת כאשר הם מאבדים יותר נוזלי גוף ממה שהם צורכים, ומשפיעה על בריאותם וביצועיהם הכלליים. זה יכול לנבוע מצריכת מים לא מספקת, הזעת יתר או מחלה.

איך יודעים שסוס התייבש?

– ריריות יבשות
– ירידה בגמישות העור (צובטים את העור בצוואר והוא לא חוזר מהר למקום)
– עייפות או דיכאון
– עלייה בקצב הלב
– תיאבון מופחת
– שתן כהה ומרוכז

מניעת התייבשות כוללת אספקת גישה מתמדת למים נקיים וטריים. במקרים של התייבשות, לעתים נותנים לסוסים אלקטרוליטים ומעודדים אותו לשתות. מקרים חמורים עשויים לדרוש עירוי נוזלים תוך ורידי שיינתן על ידי וטרינר. מעקב אחר צריכת המים, במיוחד במזג אוויר חם או לאחר פעילות גופנית, הוא חיוני.

תולעים אצל סוסים

תולעים או טפילים עלולים לתקוף את מערכת העיכול של הסוס, ולגרום לירידה במשקל, לפגוע בחיוניות של הסוס ואפילו במצב הפרווה שלו. הסוגים הנפוצים כוללים תולעים עגולות ותולעי סרט.

סימנים שלסוס יש תולעים

– ירידה במשקל
– פרווה עמומה
– תסמיני קוליק
– שלשול או עצירות
– תולעים גלויות בצואה
– גירוד זנב אינטנסיבי

מתן תילוע באופן קבוע הוא חיוני כדי לשלוט ולמנוע תולעים בסוסים.שמירה על שדות מרעה ואורוות נקיים, תחלופת שטחי מרעה וניהול נכון של פינוי הזבל, יכולים להפחית את הסיכון להידבקות בתולעים.