מחקר: סוסים מזהים תמונות של הבעלים והמטפלים בהם

סוסים מזהים תמונות

בני אדם וחיות חברתיות אחרות מסוגלים לזהות את הפנים של חבריהם. יכולת זו חשובה, משום שכך, בעלי החיים יכולים לשנות את התנהגותם בהתאם למי שהם פוגשים. מחקרים מראים כי קופים, ציפורים וחיות מחמד יכולים להבחין בין פרצופים מהתבוננות בתמונות בלבד.

בני האדם והסוסים חולקים כבר כ-5,000 שנים של היסטוריה משותפת. סוסים יכולים לחיות גם מעבר לגיל 30, ומעניין לבדוק כמה אינפורמציה הם מסוגלים לשמור במוחם לאורך השנים. חוקרים במכון הצרפתי לחקלאות ערכו ניסוי כדי לבדוק את יכולתם של סוסים לזהות פנים של בני אדם בתמונות.

החוקרים לימדו את הסוסים "לבחור" בין התמונות שמוצגות להם, על ידי כך שהסוס נגע בתמונה המוצגת על מסך מחשב באמצעות אפו. לסוסים הוצגו תמונות של המטפלים הקבועים שלהם, לצד תמונות של אנשים זרים. הסוסים לא ראו תמונות של אנשים אלה קודם לכן. ב-75% מהמקרים, הסוסים בחרו לגעת בתמונת המטפל, המוכר להם, והתעלמו מתמונות הזרים. המחקר מעלה כי ייתכן שהסוסים זוכרים גם בעלים או מטפלים קודמים, ובחרו בתמונות אלה באחוזים דומים של דיוק.

הניסוי מראה כי הסוסים יכולים להבדיל בין אדם מוכר ואדם זר, והם מבינים שתמונות הן ייצוג דו-מימדי של אנשים שהם מכירים – כל זאת ללא גירויים נוספים כמו קול או ריח. בנוסף, התוצאות מראות כי הסוסים מזהים פנים טוב יותר מכלבים. יתרה מכך, הסוסים זוכרים את פניהם של בעלים קודמים, תוצאה שמתיישבת עם אורך חייהם והעובדה שהם מלווים את בני האדם כבר זמן רב.