סוסים יכולים לזהות רגשות אנושיים

חוקרים באוניברסיטת סאסקס הצליחו להדגים כי סוסים יכולים לזהות רגשות של בני אדם על פי הבעות פנים. הפסיכולוגים שביצעו את המחקר, הראו כי הסוסים יודעים לזהות כאשר בני אדם מצוברחים ומרגישים ברע. לא רק זאת, החוקרים הראו כי הסוסים מצליחים לזהות רגשות אנושיים גם באמצעות תמונות המוצגות להם.

לצורך המחקר, הודפסו תמונות גדולות ואיכותיות של אדם המציג פרצופים שונים. בתמונה אחת הוא מחייך, בתמונה שנייה הוא זועף וחושף שיניים. התמונות הוצגו ל-28 סוסים שונים מחמש חוות רכיבה בסאסקס. "ידענו מזה זמן מה כי סוסים הם בעלי חיים בעלי מודעות חברתית גבוהה, והם יודעים לזהות רגשות בקרב סוסים אחרים, אולם זוהי הפעם הראשונה שבה הוכח כי סוסים יודעים להבחין בין רגשות חיוביים ושליליים אצל בני אדם", אמרה איימי סמית', אחת החוקרות והוסיפה כי מעניין מאוד לראות שהסוסים ידעו לזהות רגשות אנושיים, למרות ההבדלים העצומים במבנה הפנים בין שני המינים – הסוס והאדם.

הסוסים הגיבו מיידית לתמונות של האדם הכועס – קצב הלב שלהם עלה והם הזיזו את הראש והסתכלו על התמונה בעינם השמאלית. תופעה זו נצפתה גם בקרב כלבים. ההסבר לכך הוא שהצד הימני של המוח, בו מעובד המידע שמגיע מעין שמאל, הוא הצד ש"מתמחה" בטיפול במצבים מפחידים או מצבי איום.

החוקרים מסבירים כי הסוסים הסתגלו לקריאת הבעות פנים של בני אדם במהלך החיים המשותפים שלהם עם ההולכים על שתיים. אנו יודעים כי סוסים מסוגלים לזהות מצבים רגשיים של בני אדם, ולכן הם מתאימים במיוחד לתחומים כמו רכיבה טיפולית. עם זאת, ההבנה שלנו לגבי סוסים ותגובותיהם עדיין בתחילת הדרך, ויידרשו מחקרים נוספים כדי להבין אותם יותר לעומק.