סוסים לומדים כשהם מסתכלים עליכם

סוסים לומדים מצפייה

אתם מסתובבים באורווה, מדליקים את האור, פותחים שערים, מנקים תאים ומחטטים בדלי של התערובת. בזמן הזה, מישהו צופה בכם – הסוסים.

שימו לכם מוזיקת רקע בזמן שאתם קוראים 🙂

 

מעבר לאטרקציה שאתם מהווים, מסתבר שסוסים עשויים ללמוד לבצע משימות מסוימות על ידי צפייה בבני אדם. חוקרים גרמנים גילו כי סוסים יכולים ללמוד ללחוץ על מתג כדי לפתוח קופסא – פשוט על ידי צפייה בבני אדם שעשו זאת. 24 סוסים בגילאים 3-12 השתתפו במחקר – כולם עם היסטוריה של שלושה חודשי אימון לפחות.

הסוסים הוכנסו לראונד פן עם קופסא מיוחדת שהכילה מזון. מתג שמוקם במרחק-מה מהקופסא איפשר את פתיחתה. בפעם הראשונה שהסוסים הוכנסו לגדרה, הקופסא היתה פתוחה והם הורשו לאכול מהגזרים ושאר המטעמים שהיו בה. לאחר מכן, הקופסא נסגרה והסוסים צפו באדם המוכר להם, כשהוא לוחץ על המתג שפותח את הקופסא. לאחר שלחץ על המתג, המדגים ניגש לקופסא, לקח תפוח או גזר ואכל אותו – בזמן שהסוס מביט בו. החוקרים ידעו ממחקרים קודמים, כי סוסים נוטים לעקוב אחרי אנשים שהם מכירים, ולכן היה חשוב לבחור באדם המוכר לסוס. לאחר שהסוסים צפו באדם שאוכל מהחטיפים, הקופסא נסגרה והם שוחררו בחופשיות בגדרה למשך 3 דקות. אם הסוסים לא פתחו את הקופסא בזמן זה, הם הוחזרו לנקודת ההתחלה, צפו שוב בהדגמה האנושית וקיבלו הזדמנות נוספת.

חלק מהסוסים שוחררו בגדרה ללא שקיבלו הדגמה של פתיחת הקופסא. הסוסים קיבלו 10-20 נסיונות כאלה ביום, עם מקסימום 120 נסיונות לאורך שבועיים. סוס שהצליח לפתוח את הקופסא 20 פעם ברציפות – נחשב כסוס שלמד את פתיחת הקופסא. 8 מבין תריסר הסוסים שקיבלו הדגמה – למדו לפתוח את קופסת המזון בעצמם.

הסוסים השתמשו במגוון טכניקות כדי ללחוץ על המתג: הם ליקקו אותו, נשכו אותו, לחצו עליו עם השפה העליונה וגם עם הרגל. אחד מהסוסים למד לפתוח את הקופסא לאחר הדגמה אחת בלבד, ואילו סוסה אחרת נזקקה ל-52 נסיונות כדי ללמוד את פתיחת הקופסא.

רק שניים מבין 12 הסוסים שלא קיבלו הדגמה אנושית הצליחו ללמוד לפתוח את הקופסא. לכן, הגיעו החוקרים למסקנה שהסוסים יכולים ללמוד באמצעות צפייה בהתנהגות אנושית.

"סוסים צופים בכל מה שאנחנו עושים ונראה שהם בהחלט מסוגלים להעתיק את ההתנהגות שלנו. הם לומדים מההתנהגות החברתית שלנו אבל גם מההתנהגות הפיזית – כולל לחיצה על מתגים, פתיחת דלתות, טיפול בגדרות, פתיחת קופסאות מזון ועוד", אומרים החוקרים. ייתכן אף שמידע זה יכול לשמש באילוף סוסים – אולם אין לכך הוכחה חותכת עדיין.