האם סוסים יכולים להריח פחד או שמחה אנושיים?

הניחוחות האנושיים מספקים, ככל הנראה, אינפורמציה רגשית לסוסים – אולם החוקרים שבדקו את הנושא עדיין אינם בטוחים במסקנותיהם.

האם ייתכן שהאבולוציה מספקת טביעת אצבע ריחנית, שניתנת להבנה על ידי מינים שונים של בעלי חיים? יכול להיות. מדענים מסבירים כי הריחות של הגוף האנושי נושאים חתימה כימית המאפשרת תקשורת בין מינים שונים של בעלי חיים. במחקרים נבדקו כלבים וסוסים, שנחשפו לריחות של בני אדם במצב של פחד ושמחה. הכלבים הציגו התנהגות מתואמת ברורה עם בני האדם,  אולם עם הסוסים התמונה היתה מורכבת יותר – נראה שהם מקבלים את האינפורמציה, אולם לא תמיד מגיבים לה. המחקר בוצע על מספר קטן מאוד של סוסים, ולכן החוקרים (מהולנד ומאיטליה) סייגו אותו והדגישו את הצורך במחקרים נוספים.

החוקרים חושבים כי מיני בעלי חיים המלווים את האדם כבר אלפי שנים יכולים לתקשר עם בני אדם ברמה הרגשית והכימית. למרות שכלבים הם טורפים וסוסים הם נטרפים, הם מציגים התנהגויות דומות בכל הקשור לתקשורת עם בני אדם. כלבים רגישים מאוד לתנועות שמבצעים האנשים שלידם, והם גם מבינים מילים מסוימות. גם סוסים יכולים לפתח מיומנויות כאלה, ומסוגלים לפענח הבעות פנים אנושיות.