סוס הת'ורוברד המבוגר ביותר בארה"ב מת בגיל 39

ראש (Rush) היה, ככל הנראה, סוס הת'ורוברד המבוגר ביותר באמריקה ובוודאי אחד המבוגרים בעולם כולו. הוא היה בן 39 שנים ו-188 ימים במותו. קשה לדעת בדיוק מכיוון שהג'וקי קלאב, שעוקב אחר גזע הת'ורוברד, לא מתעד מתי סוסים הלכו לעולם.

לפני ראש, הת'ורוברד המבוגר ביותר שתועד היה בן 38, כמעט 39, והוא מת בשנת 2016. ידוע על ת'ורוברד אוסטרלי שהגיע לגיל 42, אולם סוס ת'ורוברד חי לרוב סביב 20 שנה ולא יותר מזה.

ראש היה בבעלותה של ברידג'יט יוקרס במשך כ-30 שנה: "הוא היה נלחם עבורי ואני הייתי נלחמת עבורו. וזה הכי חשוב מבחינתי, לא משנה אם מדובר במערכת יחסים עם סוס, חברים או בן זוג", היא אומרת. יוקרס שמה את ראש בחשיבות עליונה בחייה, סירבה לעבודות שירחיקו אותה ממנו ואף לא יצאה לחופשות. הזמן הרבה ביותר שבילתה בלעדיו היה שבוע, כאשר יצאה לטיול שנתי מטעם בית הספר שלה.

ראש ליווה את יוקרס במשך שנים רבות, דרך משברים רבים בעבודה ובחיים, כולל מותו של אביה. היא מספרת שבכתה לרעמה שלו לעתים קרובות, ולמרות שהוא לא התנגד לכך, בשלב מסוים הוא רמז לה: "אוקיי, אמא, בכית. אנחנו בסדר. אני הולך לאכול חציר עכשיו".

ראש נולד ב-4 במאי 1983 ונמכר בגיל שנה ב-60 אלף דולר. השם הרשמי שלו היה Dead Solid Perfect. הוא התחרה ב-16 מירוצים וניצח באחד, בשנת 1986. לאחר קריירת המירוץ שלו, נמכר והחל להתחרות בדרסז'. הוריה של יוקרס קנו את ראש כשהיא היתה נערה. היא מספרת שהוא היה מרשים ושרירי, אבל פחדן, וחשש לפעמים מפרחים, סנאים ומנורה נגד יתושים. בשלב זה החל ראש את קריירת הקפיצות שלו.

כשראש החל להתבגר, יוקרס שינתה את התזונה שלו. היא הפסיקה להאכיל אותו בתערובת מסחרית, ונתנה לו קוביות אספסת וגרעינים. כאשר היה לו קשה ללעוס, החלה להגיש לו ארוחות בצורת עיסה, שהכינה לו בסיר מיוחד.

יוקרס הפסיקה לרכוב על ראש כשהוא היה בן 35. הוא עדיין היה מסוגל לשאת אותה, אבל המחלה של אביה מנעה ממנה לרכב. כאשר אביה נפטר בשנת 2019, ראש כבר לא היה כשיר יותר לרכיבה.

את ימיו האחרונים בילה במרעה בחברת סוס אחר וכמה כלבים, וגם בתא שלו באורווה. הוא זכה לטיפול מפנק והשגחה צמודה של וטרינר, עד שהגיע היום שבו נפל ולא הצליח לעמוד יותר, ויוקרס קיבלה את ההחלטה להרדים אותו.