מחקר בדק את מידת היעילות של עזרי לונג'

יעילות עזרי לונג' סוסים

הדמיה תרמית סייעה לחוקרים בפולין לבדוק את מידת ההשפעה של עזרי לונג' על השרירים השונים בגוף הסוס.

עזרי לונג' משמשים לתיקון מיקום הראש והצוואר של הסוס ללא התערבות הרוכב. עזרים כמו רצועות גומי, מושכות צד ושמבון יכולים להשפיע על התנועה באזור האוכף ועל תנועת הרגליים של הסוס.

חוקרים מאוניברסיטת ורשה השתמשו בהדמיה תרמית כדי לבחון את השרירים השונים של הסוס בעת עבודת לונג' עם עזרים. לביצוע ההדמיה אין צורך במגע עם הסוס, והיא מתבססת על קרינה אינפרא-אדומה. ההדמיה משתנה בהתאם לטמפרטורה של שטח פני גוף הסוס, והיא מושפעת מחילוף החומרים בשריר וזרימת הדם באזור.

בניסוי השתתפו 16 סוסים, שעבדו בלונג' במקצבי הליכה, טרוט וקאנטר. הסוסים ביצעו לונג' ללא עזרים, לונג' עם רצועות גומי, מושכות צד ושמבון. רצועות הגומי סוגרות את מיקום הראש והצוואר, והשמבון מאריך ומשחרר אותם. כ-900 תמונות תרמיות נותחו לאחר התרגול – לפני ואחרי הלונג'. התמונות כוללות טמפרטורה ממוצעת והפרשי טמפרטורה של 11 אזורים בגוף הסוס – בצוואר, בחזה, בגב ובחלק האחורי.

השימוש ברצועות גומי גרם לטמפרטורה ממוצעת גבוהה יותר בחלק העליון של הצוואר ובאזור השרירים בעמוד השדרה מהרעמה ואחורה – אינדיקציה לכך שאלה השרירים שעובדים קשה יותר עם עזר זה. שאר חלקי הצוואר הציגו טמפרטורות נמוכות מהממוצע.

בשימוש בשמבון, הוצגו טמפרטורות גבוהות יותר בכל אזור הצוואר ולאורך עמוד השדרה.

עם מושכות צד, הסוסים הציגו טמפרטורה גבוהה יותר בצוואר, לאורך עמוד השדרה ובחלק האחורי.

לאחר השוואה עם עבודה חופשית בלונג', ללא עזרים, הסיקו החוקרים כי השימוש ברצועות גומי מפחית את פעילות השרירים בצוואר ובגב הסוס, ואילו מושכות צד מפעילות את הצוואר, את הגב ואת החלק האחורי. החוקרים מציינים כי שימוש נכון בעזרים משפר את העבודה של הסוס ויכול להיות יעיל וטוב יותר לסוס מאשר עבודת לונג' חופשית.