רוכבים מבוגרים מפיקים תועלת רגשית מהרכיבה והשהות בקרבת סוסים

רכיבה על סוסים למבוגרים

סוסים זה כיף בכל גיל ובכל מצב, ללא ספק. עם זאת, כשמדובר ברכיבה על סוסים, אפשר להמשיך ולעסוק בספורט עד גיל מבוגר יחסית, במיוחד אם משווים את ספורט הרכיבה לסוגי ספורט תחרותיים אחרים. בכל ענפי הרכיבה, אין זה נדיר לראות רוכבים בני 50 פלוס ויותר, מתחרים בהצלחה ברמות הגבוהות ביותר, כולל באולימפיאדה.

מחקר חדש שנערך באוסטריה מראה כי רוכבים מבוגרים מפיקים תועלת רגשית מהרכיבה ומעצם השהייה בסביבת הסוסים. החיבור לטבע מספק תועלות רבות לבני האדם, כולל הפחתה ברמת הלחץ, החלמה ממחלה והגברת רגשות חיוביים, כך כותבים החוקרים במאמר שפירסמו ב-International Journal of Environmental Research and Public Health. רכיבה על סוסים בהחלט מספקת חיבור כזה לטבע, כמו גם יציאה לפארק עם כלב ופעילות משותפת עם בעלי חיים אחרים.

החוקרים מציינים כי עד כה לא נבחן החיבור הרגשי שמספקת הרכיבה לרוכבים מבוגרים (חובבים, לא מקצוענים). במחקר השתתפו 178 אנשים – 67 מהם רוכבים חובבים, 57 בעלי כלבים ו-54 אנשים שאין להם חיית מחמד. כל המשתתפים היו מעל גיל 44. כולם ענו על שאלון בן 14 עמודים לטובת המחקר.

88% מהרוכבים היו נשים, וגם 63% מבעלות הכלבים. בקרב האנשים ללא חיות מחמד, 59% היו נשים. במלים אחרות, במחקר היה ייצוג נשי דומיננטי.

המחקר הראה קשר בין הפעילות עם הסוסים והכלבים בטבע, ובין מצב נפשי טוב יותר. פעילות זו הגבירה את ההנאה בקרב המשתתפים, וסיפקה להם ביטחון עצמי וקשרים חברתיים. הציון שנתנו הרוכבים לתחושתם לגבי מצבם הגופני היה גבוה משמעותית לעומת שתי הקבוצות האחרות, ממצא שמתאים גם למחקרים נוספים שנערכו בנושא, שכן ידוע שרכיבה על סוסים מחזקת את שרירי הליבה ותורמת לבריאות הגופנית.

בין אם מדובר בכלב או סוס, עולה מהמחקר כי חיות מחמד משפרות את המצב הנפשי של בעליהן, והפעילות איתן משפרת את המצב הגופני – יתרונות חשובים לכל אחד בימים אלה, ובייחוד לאנשים מבוגרים.