רוכבי הדרסז' לא רוצים לחבוש קסדה בתחרויות הגרנד פרי

קסדת רכיבה על סוסים

כ-150 רוכבי דרסז' בכירים פנו ל-FEI בדרישה לאפשר להם להתחרות ללא קסדת בטיחות, ולהסתפק בחבישת מגבעת מסורתית בתחרויות הגרנד פרי.

ההתאחדות לרכיבה קבעה שהחל מה-1 בינואר 2021, חבישת קסדה תהא חובה בכל תחרויות הרכיבה, במגרש התחרות וגם מחוצה לו – בעת הרכיבה על הסוס. ההתאחדות לקחה בחשבון את הלבוש המסורתי של הדרסז', אולם החליטה לשים דגש על בטיחות. הרוכבים המתנגדים לחוק טוענים כי בחלק מהענפים, כמו כרכרות וריינינג, יש לרוכבים פטור מקסדה, ומדובר באפליה.

המחאה נגד תקנות הקסדה החלה באמצע שנת 2020, אז פירסם הרוכב הפורטוגזי דניאל פינטו מאמר שבו טען שיש לאפשר לרוכבים בכירים להמשיך לחבוש מגבעות. גם הרוכבת הוותיקה איזבל וורת' הצטרפה לדרישה וטענה כי בסקר שנערך על ידי ה-International Dressage Riders Club, כ-70% מהרוכבים הביעו תמיכה בשימור מסורת המגבעת. עוד טוענים הרוכבים, כי לא התרחשו תאונות בזירת הדרסז', וכי מדובר ברכיבה פחות מסוכנת מוולטינג  או ריינינג.

ההתאחדות צפויה לערוך ישיבה ב-23 בנובמבר ונראה כי דרישת הרוכבים תזכה לדיון במועד זה.

בין הרוכבים שחתמו על העצומה: קארל הסטר, לורה טומלינסון, איזבל וורת', אדוארד גל, דניאל בכמן אנדרסן ורוכבים נוספים ממדינות שונות. גם רוכבים מארה"ב, שם חבישת קסדה הינה חובה, הצטרפו לעצומה.

רוכבים אחרים מסכימים עם החלטת ההתאחדות, ומזכירים שגם בספורט המוטורי היתה מחלוקת דומה בנוגע לחבישת קסדה, שהפכה עם הזמן לפריט מובן מאליו. למרות הטענה שאין תאונות בזירת הדרסז', אין פירוש הדבר שתאונות לא יכולות להתרחש. בנוסף, טוענים הרוכבים התומכים בקסדה, כי יש לעודד את הרוכבים הצעירים לשים דגש על בטיחות. הרוכבת האמריקאית, קת'רין בייטסון צ'נדלר, כתבה: "אנחנו עוסקים בספורט. קסדות הופכות את הספורט לבטיחותי יותר, והחיים חשובים יותר מהספורט. פציעות ראש משנות את החיים, לא רק של מי שנפצע, גם של אלה שמסביבם. זה אנוכי וחסר אחריות להסתכן בפציעות כאלה, אותן ניתן למזער באמצעות קסדה… זוהי שמרנות מזיקה לעודד רוכבים לוותר על קסדה".