רכיבה על סוסים מסוכנת יותר מרכיבה על אופנועים?

תאונות רכיבה על סוסים

מחקר ניתוחי חדש בארה"ב מצא כי רכיבה על סוסים היא אחד מענפי הספורט המסוכנים ביותר, אפילו יותר מרכיבה על אופנועים, פוטבול וסקי. החוקרים טוענים כי רוכבים על סוסים אושפזו בבית חולים פי 3.5 מרוכבי אופנוע. המחקר טוען כי אם לוקחים בחשבון את הזמן שמבלה רוכב ברכיבה או בקרבת סוסים לעומת הזמן שמבלה גולש סקי בפעילות, אזי ניתן לראות שיש יותר אשפוזים בגין רכיבה מאשר בגלל פציעות סקי.

המחקר בדק נתונים של אנשים שהגיעו לחדרי מיון בארה"ב בגלל תאונות רכיבה על סוסים בשנים 2007 עד 2016. הנתונים שנאספו כללו גיל, מין, מוצא, חומרת פציעה, זמן שהות בבית החולים וגם מקרי מוות.

בישראל, רכיבה על סוסים הוא אולי ספורט נישתי יחסית, אולם בארה"ב, כ-30 מיליון איש משתתפים בפעילות הקשורה לסוסים מדי שנה. עם זאת, גם בארה"ב המודעות לפציעות בגין רכיבה היא נמוכה ואין כמעט מחקרים בנושא.

נתוני המחקר מראים שכ-45 אלף אמריקאים הגיעו לחדרי מיון בשנים שנבדקו (2007-2016) בשל פציעות הקשורות לספורט הרכיבה. המחקר התמקד ב-24 אלף בלבד, משום שעבור השאר לא היו נתונים מספיקים. הגיל החציוני של הרוכבים היה 46, והחלוקה בין גברים ונשים היתה כמעט שווה (חצי-חצי).

הפציעות הנפוצות ביותר שנגרמו כתוצאה מרכיבה על סוסים היו באזור הגב והחזה (37%). פגיעות ידיים ורגליים נצפו בכ-26% מהמקרים ופגיעות ראש תועדו בכ-22% מהמקרים. פגיעות בבטן הן הנדירות ביותר – כ-13% מהפציעות. פגיעות נוירולוגיות חמורות נצפו בכ-3.5% מהמקרים, לרוב בשל פגיעות ראש וצוואר.

השהות בבית החולים עמדה על חציון של כ-4.5 ימים. קבוצת הגילאים של 50-59 היתה זו שהגיעה הכי הרבה לחדרי המיון בארה"ב עקב פציעות רכיבה, והיוותה כ-26.5% מהמקרים. קבוצת הגיל של 60 פלוס היוותה כ-21% מסך המקרים, וקבוצת הגיל של 40-49 היוותה כ-20% מהמקרים המגיעים לחדרי המיון. צעירים בגיל 18-29 הגיעו למיון בשיעורים דומים לקבוצת הגיל 40-49.

כ-7% מהנפצעים נדרשו לשיקום וטיפול נוסף לאחר השחרור מבית החולים. 320 מקרי מוות נרשמו בגין רכיבה על סוסים בתקופת המחקר, כאשר הסיבה העיקרית למוות היתה פציעות ראש וצוואר.

סביר מאוד להניח שהנתונים האלה לא ירתיעו אוהבי סוסים, ונמשיך לרכב כרגיל. עם זאת, כדאי לזכור שבהחלט מדובר בספורט עם סיכונים משמעותיים, ולהקפיד על אביזרי בטיחות כמו קסדה לרכיבה על סוסים וגם וסט הגנה.