שטיפת סוסים: איך עושים מקלחת לסוס?

סוסים אוהבים להתפלש בחול כשהם יכולים, ולעתים הם מתכסים בבוץ או בלכלוך. באופן כללי, עדיף להבריש את הסוס, ולא לשטוף אותו. ההברשה עדיפה מבחינת יעילות הניקוי, וגם מכיוון ששטיפה עשויה לגרום נזק לעור הסוס, מאחר שהיא מורידה מהגוף חומרי הגנה וחושפת את העור למחלות.

למרות שאין צורך לרחוץ סוסים לעתים קרובות, מדי פעם כדאי לשטוף אותם על מנת להסיר לכלוך שעלול לגרום לזיהומים, או כהכנה לתחרות, בה חשוב שהסוס ייראה ייצוגי ומצוחצח. בקיץ הישראלי החם, נהוג גם לשטוף את הסוס כדי לקרר אותו לאחר אימון או רכיבה. מומלץ שלא לשטוף את הסוס יותר מפעם או פעמיים בשבוע, ולאחר אימון קשה במיוחד. בכל מקרה, עדיף לשטוף במים בלבד ולהימנע משטיפות מרובות עם שמפו לסוסים. הסבון מסיר את השומנים הטבעיים שנמצאים על העור של הסוס, ועלול לגרום ליובש ולגירודים. אם הסוס מתגרד לעתים קרובות, שטיפות בסבון דווקא עלולות להחמיר את המצב.

שטיפת סוסים

רוב הסוסים ישמחו למקלחת מדי פעם, אולם יש סוסים החוששים ממים או מתהליך הרחיצה. בכל מקרה, כדאי להכיר את הסוס לפני שנכנסים איתו לעמדת השטיפה. איך רוחצים סוסים ועל מה חשוב להקפיד?

טיפים לשטיפת סוסים

  • בטיחות לפני הכל: הקפידו להעמיד את הסוס על משטח מונע החלקה בעת השטיפה. אם הסוס חושש ממים או מהצינור, כדאי להוביל אותו בהדרגה ובעדינות למקום השטיפה, ואף לקשור אותו בקרוס (קשירה משני הצדדים) במקום בקשר מהיר-התרה.
  • מומלץ להבריש את הסוס לפני השטיפה, כדי לסייע בהסרת בוץ או לכלוך.
  • התחילו לאט: התחילו את השטיפה מהרגליים של הסוס, על מנת לתת לו להתרגל לטמפרטורה. מים קרים הזורמים על גידי הרגליים של הסוס מעולים כטיפול, במיוחד אחרי מאמץ.
  • רוב הסוסים לא אוהבים שמתיזים להם מים על הפנים. אפשר לקרב את הצינור בעדינות לצוואר הסוס, ולהזרים מים בצורה זו. אם הסוס מפחד או מתנגד, ניתן לשטוף את הפנים שלו באמצעות ספוג או סמרטוט לח.
  • ודאו שזרם המים לא חזק מדי, כדי שלא יכאיב לסוס. אם יש לכלוך שקשה להוציא מפרוות הסוס, נסו לשפשף אותו עם מברשת או ספוג.
  • הימנעו מהכנסת מים לאוזני הסוס, זה יכול לגרום לדלקות.
  • אל תשכחו לשטוף את ישבנו של הסוס ואת אזור אבר המין שלו – אין להתיז מים ישירות על אזורים אלה, ומומלץ לנקותם באמצעות סמרטוט רטוב.
  • שטיפת זנב: לחלק מהסוסים זנב עבות ומלא שיער במיוחד, מה שמקשה על שטיפתו (במיוחד אם מדובר בזנב לבן). הברישו היטב את הזנב לפני הרחיצה. לתוצאות מיטביות, מלאו דלי במים ושמפו לסוסים, טבלו את זנב הסוס בדלי ושפשפו היטב עד שכל הלכלוך יוצא. ייתכן שתצטרכו לחזור על התהליך כמה פעמים, להוצאת לכלוך עיקש במיוחד.
  • ייבוש: בסוף השטיפה, אפשר להוריד את המים העודפים באמצעות מגב מיוחד או עם היד. אם המטרה היא קירור הסוס – כדאי דווקא להשאיר את המים ולא לנגבם (זאת בניגוד לאגדה האורבנית לפיה מים יוצרים שכבה מחממת על גוף הסוס).
  • שטיפת סוסים בחורף: לפעמים אין ברירה, וגם כשקר, צריך לשטוף את הסוס – למשל, כאשר הוא מתפלש בבוץ. מומלץ לשטוף במים חמימים אם אפשר, ולשים על הסוס קובן פליז או קובן דק אחר עד שיתייבש.