שמיכות מגנטיות לסוסים – מוצר שעושה קסמים או עבודה בעיניים?

קובן מגנטי לסוסים

בעלי סוסים טובים תמיד מחפשים דרכים לשפר את בריאות ורווחת הסוסים שלהם. למרות הרצון הטוב, חשוב מאוד לקבל החלטות מושכלות, ולא להסתמך על טרנדים, שמועות ואמירות לא מבוססות.

יצרני שמיכות מגנטיות (קובנים) לסוסים, טוענים כי המוצר משפר את זרימת הדם, מפחית את המתח בשרירים, מסייע בהפחתת רגישות וכאב ועוזר לטיפול בפציעות בקרב סוסים. מחיר שמיכה כזו נע בין 200 ל-600 יורו.

טענות מרשימות, אולם אין שום סימוכים מדעיים לכך. למעשה, מחקר שוודי שבוצע ב-2014 הראה שלקובנים מגנטיים אין שום השפעה על הסוסים. המחקר בוצע ע"י ד"ר אנה אדנר, מאוניברסיטת אופסלה בשוודיה. סייג אחד שניתן למנות לגבי המחקר, הוא שהשתתפו בו רק סוסים בריאים. לדברי ד"ר אדנר, ייתכן שבסוסים עם פציעות תהיה השפעה מסוימת של המגנטים על זרימת הדם, משום שכלי הדם שלהם מכווצים או רחבים מהרגיל. עם זאת, הגברת זרימת הדם באמצעות מגנטים היא זניחה ושולית לעומת הגברת זרימת הדם באמצעות תרגול ואימון הסוס.

ריפוי באמצעות מגנטים הוא הונאה ותיקה שמסרבת להרפות. מדובר בתעשייה שמגלגלת מיליארדי דולרים בשנה, וכוללת מוצרים כמו צמידים מגנטיים, מזרנים, חותלות, שרשראות, רפידות לנעליים ועוד. כאמור, אין שום הוכחה שמגנטים מגבירים את זרימת הדם למקום שבו הם מונחים. מחקר שפורסם ב-2007 קבע כי אין כל הוכחה שמגנטים מסייעים בהקלה על כאב בבני אדם.

ד"ר אדנר מוסיפה כי הדרך הטובה ביותר למנוע פציעות וכאב בקרב סוסים היא לוודא שציוד הרכיבה מתאים להם בצורה מדויקת, וכמובן להיעזר בווטרינר במקרה הצורך.