תחרויות סוסים באולימפיאדת פריז 2024

עם כל מה שמתחולל אצלנו, קשה לשים לב לדברים שקורים בעולם, אבל האירוע הספורטיבי הגדול של 2024 כבר ממש בפתח – אולימפיאדת פריז 2024.

תחרויות הסוסים באולימפיאדה הן הענפים היחידים בהם משתתפים בעלי חיים. הסוסים נחשבים למעשה כספורטאים, וכמו שכל רוכב טוב יודע, מדובר בשיתוף פעולה הרמוני, אחרת אין שום סיכוי לביצועים טובים בתחרויות.

האולימפיאדה הראשונה שאירחה תחרויות סוסים היתה אולימפיאדת פריז ב-1900, אולם התחרויות אז לא היו מסודרות בענפים שאנחנו מכירים היום. היתה גם תחרות פולו, שכללה נבחרות ממדינות אירופאיות שונות, וגם את נבחרת ארה"ב. עד 1952, נשים לא השתתפו בתחרויות הסוסים האולימפיות. למעשה, רק קצינים בצבא ו"ג'נטלמנים" הורשו להשתתף בתחרויות, מה שיצר ענף קצת יותר מדי אקסלוסיבי. אולם, ב-1952 המצב השתנה – התחרויות נפתחו לכל הגברים באשר הם, ונשים הורשו להשתתף בדרסז'. ב-1956 נפתחה תחרות קפיצות הראווה גם לנשים, ואילו ב-Eventing הן הורשו להשתתף החל משנת 1864.

כיום, תחרויות הרכיבה באולימפיאדה (ובכלל) הן שוויוניות לחלוטין – אין הפרדה בין נשים וגברים באף ענף, וזה אחד הענפים האולימפיים היחידים שבו גברים ונשים מתחרים שווה בשווה. גם בנבחרות משתתפים שני המגדרים, כמובן.

דרסז' באולימפיאדה

עד 1912, נכללו גם קפיצות בתחרויות הדרסז' באולימפיאדה. כיום, אין קפיצות בתחרויות הדרסז'. התחרויות מתחילות במבחן גראנד פרי של הנבחרות. 25 הצמדים המובילים יעברו לשלב הבא, בו יש מבחן שני – הגראנד פרי ספיישל, שהוא קצר יותר ושם דגש על פיאף ופסז'. מתוך הקבוצה הזו, יעלו לשלב הבא 13 הצמדים המובילים – והם יבצעו את מבחן הפריסטייל (שאותו ראינו לראשונה באולימפיאדת 1996). הפריסטייל הוא מבחן שכל רוכב יוצר לעצמו, וכולל רכיבה לצלילה מוזיקה. כל התחרויות מדורגות על ידי שופטים. המבחנים עצמם לא השתנו הרבה, מלבד העובדה שתרגיל ה-renver כבר לא נכלל בשני המבחנים הראשונים.

Equestrian, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons
שארלוט דז'רדן באולימפיאדת 2012, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

 

תחרות הדרסז', למרות היותה מעורבת, נשלטת באופן די בולט על ידי נשים, חלקן מבוגרות ביחס לאתלטיות בענפים אחרים. הרוכבות הגרמניות הציגו ביצועים מרשימים מאוד בשנים האחרונות, ביחד עם הרוכבות הבריטיות וההולנדיות. באולימפיאדת טוקיו 2020, קטפו את הזהב ג'סיקה וון ברדו רנדל (Jessica von Bredow-Werndl) עם Dalera; את הכסף לקחה הרוכבת הגרמניה הוותיקה, איזבל וורת', שרכבה על סוסתה בלה רוז, ואילו שארלוט דז'רדן, הכוכבת הגדולה של אולימפיאדת לונדון (עם ואלגרו האגדי), לקחה את הארד על הסוס הצעיר יחסית ג'יו.

קפיצות ראווה במשחקים האולימפיים

ענף קפיצות הראווה זכה לחשיפה קצת יותר גדולה מהרגיל בישראל, כאשר נבחרת הקפיצות של ישראל העפילה לאולימפיאדה בטוקיו בפעם הראשונה. הנבחרת תשתתף גם בקפיצות הראווה באולימפיאדת פריז, לאחר שקבעה את הקריטריון בקיץ שעבר.

קפיצות ראווה באולימפיאדת פריז

בתחילת הדרך, בקפיצות הראווה הורשו להשתתף גברים מכל שכבות האוכלוסייה, בתנאי שהסוסים שלהם לא שייכים לצבא (מה שהיווה יתרון בלתי הוגן). כיום, גם תחרות קפיצות הראווה היא מעורבת (נשים וגברים). גם דרך בניית המסלולים השתנתה מאוד, וממכשולים שנראים טבעיים, עברו למכשולים צבעוניים ובולטים. מסלולי הקפיצות הפכו טכניים ומתקדמים יותר. על הרוכבים והסוסים להשלים את המסלול במהירות הגבוהה ביותר, ללא הפלות. הפלת קורה או סירוב מובילה לצבירת נקודות חובה. השאיפה היא ל"סיבוב נקי" – כלומר ללא הפלות, סירובים או עיכובים.

בתחרות קפיצות הראווה על סוסים כיום, יש 4 סיבובים. הסיבוב הראשון הוא מוקדמות לתחרות היחידים. בסיבוב השני והשלישי, 30 הרוכבים המובילים מהסיבוב הראשון משתתפים בתחרות, ונקודות החובה מהסיבוב הקודם לא נצברות. התוצאות משני הסיבובים האלה מחושבות יחד כדי לקבוע את זהות המנצח או המנצחת. אם יש תיקו בתוצאות, יתקיים מה שנקרא ג'אמפ אוף – סיבוב מקוצר של המסלול, כדי לקבוע את המנצחים.

בניגוד לדרסז', ענף קפיצות הראווה לא נשלט על ידי מדינות בודדות, והמדליות מסתובבות בכל שנה בין מדינות שונות. בתחרות הנבחרות בטוקיו 2020, זכתה שוודיה במקום הראשון, ארה"ב קיבלה את הכסף ובלגיה את הארד. למרות שהתחרות מעורבת, דווקא הגברים לוקחים יותר מדליות בתחרות הקפיצות האישית. ב-2020 זכה בן מאהר עם אקספלוז'ן W במקום הראשון (בריטניה), רוכב שוודי לקח את המקום השני, ורוכב הולנדי זכה בארד. הרוכבת הישראלית אשלי בונד סיימה את התחרות במקום ה-11, וסך הכל 5 נקודות חובה.

תחרות Eventing

זוהי תחרות שכמעט לא מוכרת בישראל, והיא משלבת 3 ענפי רכיבה: דרסז', קרוס קאנטרי וקפיצות ראווה. כמובן שהרמה אינה גבוהה כמו בענפים הספציפיים, אבל זוהי תחרות קשה ומאתגרת, שלמעשה דורשת מהרוכבים ומהסוסים מיומנויות בכל הענפים, והיא נמשכת מספר ימים.

תחרויות סוסים באולימפיאדת פריז 2024

תחרויות סוסים באולימפיאדת פריז

התחרויות השונות שכוללות סוסים יתקיימו בפריז בארמון ורסאי המרשים, שגם מוגדר כאתר מורשת של UNSECO. במקום תיבנה זירה מיוחדת עבור הדרסז' וקפיצות הראווה. חלק מתחרויות ה-EVENTING ייערכו לאורך התעלה הגדולה בפריז, ואילו תחרות הקרב-5 הידועה לשמצה תיערך גם היא בוורסאי.